Texas Instruments TPS79501QDRBRQ1
Automotive 500-mA, adjustable low-dropout voltage regulator with enable 8-SON -40 to 125
数据表和文档
Texas Instruments
Technical Drawing2 页8 年前
Official datasheet0 页0 年前
Datasheet18 页13 年前
Technical Drawing2 页13 年前
Datasheet18 页15 年前
LCSC
库存历史记录
3 个月趋势:
-77.58%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Min Input Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Input Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Adjustable
Adjustable
Number of Regulators
1
Output Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Output Current
500 mA
500 mA
500 mA
Dropout Voltage
110 mV
105 mV
105 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
相关零件
Texas InstrumentsTPS79501DRBR
500-mA, low-dropout voltage regulator with enable 8-SON -40 to 125
Texas InstrumentsTPS79501DCQ
Low Dropout Regulator 1.2 Volt to 5.5 Volt 0.5A 6-Pin (5+Tab) SOT-223 Tube
Texas InstrumentsTPS79501DCQR
500-mA, low-dropout voltage regulator with enable 6-SOT-223 -40 to 125
Analog DevicesADP1715ARMZ-3.3-R7
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 8-Pin MSOP T/R
Analog DevicesADP1715ARMZ-1.2-R7
LDO VOLTAGE REGULATOR, FIXED, 1.2V, 500mA, MSOP-8
Analog DevicesADP1715ARMZ-1.5-R7
LDO Regulator Pos 1.5V 0.5A 8-Pin MSOP T/R
描述
LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.4A Automotive 8-Pin VSON EP T/R
59dB~39dB(100Hz~100kHz) 385¦ÌA Adjustable 500mA 1 1.2V 2.7V 5.5V 5.5V 170mV@ 500mA 3mV 0.12%/V SON-8 1mm
IC REG LINEAR POS ADJ 500MA 8SON
TPS79501 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Reverse Polarity Under Voltage Lockout (UVLO) voltage regulator linear 110mV 1mm 500mA -40C~125C