Texas Instruments TPS71928-28DRVTG4
Dual 200mA Output, Low Noise, High PSRR, Low Dropout, Linear Regulator 6-WSON -40 to 125
Production
数据表和文档
Texas Instruments
Technical Drawing2 页8 年前
Official datasheet0 页0 年前
Datasheet23 页11 年前
Datasheet24 页14 年前
Technical Drawing2 页15 年前
Datasheet8 页18 年前
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
87,355
Authorized Distributors
0
Min Input Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Input Voltage
6.5 V
6.5 V
6.5 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
2
Output Voltage
2.8 V
2.8 V
2.8 V
Output Current
200 mA
200 mA
200 mA
Dropout Voltage
230 mV
230 mV
230 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 years ago)
相关零件
Texas InstrumentsTPS719285-285DRVR
Texas InstrumentsTPS719285-285DRVT
Dual, 200mA Output, Low Noise, High PSRR LDO Linear Regulators 6-SON -40 to 125
Texas InstrumentsTPS71933-28DRVR
200-mA, low-IQ, high-PSRR, dual-channel low-dropout voltage regulator with active pulldown
描述
TPS71928 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Under Voltage Lockout (UVLO) voltage regulator linear 230mV 800mum 200mA 1.053W
Dual Channel LDO Voltage Regulator; Dropout Voltage, Vdo:230mV; No. of Pins:6; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Output Current:200mA; Input Voltage Primary Max:6.5V; Leaded Process Compatible:Yes ;RoHS Compliant: Yes