Texas Instruments SN74LV165AD
LV/LV-A/LVX/H 74LV165 ROHS3Compliant Tube shift register 28ns 0.05A 141.690917mg 165MHz
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
Texas Instruments
Datasheet22 页12 年前
Official datasheet0 页0 年前
Technical Drawing2 页14 年前
Datasheet21 页18 年前
Farnell
HQonline
SHENGYU ELECTRONICS
LCSC
库存历史记录
3 个月趋势:
-0.70%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
符号封装
3D下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
SOIC
SOIC
Number of Pins
16
Logic Function
OR, Shift Register
Shift Register
Shift Register
Direction
Unidirectional
Unidirectional
Number of Elements
1
Number of Bits per Element
8
Propagation Delay
28 ns
7.7 ns
7.7 ns
Min Supply Voltage
2 V
2 V
2 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
供应链
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
工程资源
相关零件
Texas InstrumentsCD74HC165M96
165ns,33ns,28ns 1 2 2V 6V Parallel or Serial to Serial,Shift Register HC SOIC-16 3.91mm*1.5mm
Texas InstrumentsSN74LV595ADR
25.5ns 1 2V 5.5V Serial,Serial to Parallel,Shift Register LV 16mA SOIC-16 , 1.75mm
Texas InstrumentsSN74HC595DWR
HC/UH 74HC595 ROHS3Compliant Cut Tape (CT) shift register 34ns 8muA 420.395078mg 25000000Hz
HC/UH 74HC165 RoHS Compliant Tube shift register 26ns 2.05mm 20000000Hz 2V
HC/UH SERIES 8-BIT RIGHT SERIAL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER TRUE OUTPUT PDSO16
Shift Register Single 8-Bit Serial/Parallel to Serial 16-Pin SOIC N Rail
描述
Shift Register Single 8-Bit Serial/Parallel to Serial 16-Pin SOIC Tube
23.3ns,14.9ns,11.9ns 1 2 2V 5.5V Parallel or Serial to Serial,Shift Register LV SOIC-16 3.91mm*1.5mm
Parallel-load eight-bit shift registers 16-SOIC -40 to 125
Shift Register, 8Bit, Piso/Siso, Soic-16; Logic Family/Base Number:74Lv165A; Shift Register Function:Parallel To Serial, Serial To Serial; No. Of Elements:1 Element; No. Of Bits Per Element:8Bit; Logic Case Style:Soic; No. Of Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74LV165AD
SHIFT REGISTER, 8BIT, PISO/SISO, SOIC-16; Logic Family / Base Number:74LV165A; Shift Register Function:Parallel to Serial, Serial to Serial; No. of Elements:1 Element; No. of Bits Per Element:8bit; Logic Case Style:SOIC; No. of Pins:16Pins; Supply Voltage Min:2V; Supply Voltage Max:5.5V; IC Output Type:Differential; Logic IC Family:74LV; Logic IC Base Number:74165A; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019)