Texas Instruments REG1117A-1.8G4
1-A, 15-V, linear voltage regulator from -40°C to +125°C 4-SOT-223 -40 to 125
Production
数据表和文档
Texas Instruments
Datasheet23 页11 年前
Official datasheet0 页0 年前
Datasheet22 页14 年前
Technical Drawing2 页23 年前
Datasheet3 页29 年前
Newark
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
符号封装
下载
Ultra Librarian
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
0
Min Input Voltage
3.8 V
3.8 V
3.8 V
Max Input Voltage
15 V
15 V
15 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
1.8 V
1.8 V
1.8 V
Output Current
1 A
1 A
1 A
Dropout Voltage
1.2 V
1.2 V
1.2 V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 years ago)
相关零件
MIC39100 Series 2.5 V Fixed Output 1 A SMT Low Voltage LDO Regulator - SOT-223
MIC39100 Series 3.3 V Fixed Output 1 A SMT Low Voltage LDO Regulator - SOT-223
MIC39100 Series 5 V Fixed Output 1 A SMT Low Voltage LDO Regulator - SOT-223
Texas InstrumentsREG1118-2.85
56dB(120Hz) 7mA fixed 800mA 1 2.85V 3.8V 2.85V 6V 1.3V@ 800mA 60mV 4mV SOT 6.5mm*3.5mm*1.6mm
Texas InstrumentsLM2940IMPX-8.0/NOPB
1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 4-SOT-223 -40 to 85
描述
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR; No. of Terminals: 4; Package Code: SOP; Terminal Form: GULL WING; Maximum Input Voltage Absolute: 15 V; Maximum Voltage Tolerance: 2 %;
Single Channel LDO Voltage Regulator; Dropout Voltage, Vdo:1.2V; No. of Pins:4; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Output Current:1A; Input Voltage Primary Max:10V; Leaded Process Compatible:Yes; Output Current Max:1A ;RoHS Compliant: Yes