Texas Instruments LMR14006XDDCR
SIMPLE SWITCHER® 4-V to 40-V, 600-mA step-down converter with Low Iq 6-SOT-23-THIN -40 to 125
Production
数据表和文档
库存历史记录
3 个月趋势:
Restocked
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
3D下载
Ultra Librarian
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
0
Case/Package
SOT-23-6
SOT-23-6
Number of Pins
6
Number of Outputs
1
Max Output Current
600 mA
600 mA
Switching Frequency
1.1 MHz
1.1 MHz
Min Input Voltage
4 V
4 V
Max Input Voltage
40 V
40 V
Min Output Voltage
765 mV
Max Output Voltage
38.4 V
Efficiency
Synchronous Rectifier
No
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
工程资源
相关零件
Texas InstrumentsLMR14006YDDCT
Texas InstrumentsLMR16006YQ5DDCRQ1
Switching Regulator, Current-mode, 0.6A, 2100kHz Switching Freq-Max, PDSO6
Texas InstrumentsLMR14006YDDCR
描述
Conv DC-DC 4V to 40V Step Down Single-Out 0.8V to 30V 0.6A Automotive 6-Pin TSOT-23 T/R
IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6 / SIMPLE SWITCHER 40V 300/600mA Buck Regulators with High Efficiency Sleep Mode
Buck No 1.1MHz Adjustable 1 38.4V 765mV 40V 4V SOT-23-THIN 1.1mm
LMR14006 Tape & Reel (TR) Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) ACTIVE (Last Updated: 5days ago) DC to DC switching regulator 4V 1.6mm 600mA 1.1MHz