Texas Instruments LM3S101-IQN20-C2
MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 8KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray
数据表和文档
Texas Instruments
Datasheet445 页11 年前
Official datasheet0 页0 年前
Datasheet443 页13 年前
Technical Drawing2 页27 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
备用零件
Price @ 1000
Stock
89,674
Authorized Distributors
2
Case/Package
LQFP
LQFP
Number of Pins
48
Core Architecture
ARM
ARM
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
20 MHz
20 MHz
20 MHz
Number of I/Os
18
Interface
SPI, UART, USART
SPI, UART, USART
Memory Type
FLASH
FLASH
Memory Size
8 kB
8 kB
Min Supply Voltage
3 V
3 V
3 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
相关零件
Texas InstrumentsLM3S101-EQN20-C2T
MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 8KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP T/R
Texas InstrumentsLM3S102-IQN20-C2T
Texas InstrumentsLM3S101-EQN20-C2
STMicroelectronicsSTM32F100C6T6B
MCU 32-bit STM32F1 ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V 48-Pin LQFP Tray
STMicroelectronicsSTM32F100C8T6B
MCU 32-bit STM32F1 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V/3.3V 48-Pin LQFP Tray
STMicroelectronicsSTM32F100C4T6B
MCU 32-bit STM32F1 ARM Cortex M3 RISC 16KB Flash 2.5V/3.3V 48-Pin LQFP Tray
描述
Lead Free ROHS3Compliant GULL WING QUAD Microcontroller -40C~85C TA 20MHz 7mm 2K x 8
Stellaris Microcontroller 48-LQFP -40 to 85
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48LQFP / ARM® Cortex®-M3 series Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)