TE Connectivity CRGCQ1206F150K
Res Thick Film 1206 150K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
数据表和文档
Master Electronics
Datasheet9 页8 年前
IHS
3 个月趋势:
-18.72%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
150 kΩ
150 kΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2019-08-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
描述
Res General Purpose Thick Film 1206 150k Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 150000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Thick Film Resistors - SMD CRGCQ 1206 150K 1%
SMD Resistor 1206 150KΩ ±1% 250mW ±100ppm/℃
RES, 150K, 1%, 1206, THICK FILM; Resistor Case Style: 1206 [3216 Metric]; Resistance: 150kohm; Product Range: CRGCQ Series; Voltage Rating: 200V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 250mW; Resistance Tolerance
CRGCQ 1206 150K 1% Resistance Value: 150K Ω Element Type: Thick Film Resistor Type: General Purpose Resistor Passive Component Tolerance: 1 % Package Size Code: 1206 Surface Mount Resistor | 150K Ω Thick Film General Purpose Resistor 1 % | Part Number: CRGCQ1206F150K | Internal Number: 5-2176343-1 | TE Connectivity | NEOHM