TDK C2012C0G1H272J060AA
50V 2.7nF C0G 卤5% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
数据表和文档
TDK
Electro Sonic
Future Electronics
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
SnapEDA
3D下载
备用零件
Price @ 1000
Stock
68,075
Authorized Distributors
4
Capacitance
2.7 nF
2.7 nF
2.7 nF
Dielectric
C0G
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Height
600 µm
1.25 mm
1.25 mm
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2011-09-07
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
LTB Date2025-01-31
LTD Date2025-03-31
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
相关零件
Cap Ceramic 0.0027uF 50V C0G 5% Pad SMD 0805 125C T/R
Cap Ceramic 0.0027uF 50V C0G 5% Pad SMD 0805 125C Automotive T/R
GRM 0805 (2012Metric) Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±5% 2700pF
描述
C Series 0805 2.7 nF 50 V ±5 % Tolerance C0G SMT Multilayer Ceramic Capacitor
CAP, 2700PF, 50V, MLCC, 0805; Available until stocks are exhausted Alternative available
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0027uF, Surface Mount, 0805
Cap Ceramic 0.0027uF 50V C0G 5% Pad SMD 0805 125C Low ESR T/R
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=2.7nF, LxWxT:2x1.25x0.6mm
2700 Pf ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, Np0 0805 (2012 Metric) Rohs Compliant: Yes |Tdk C2012C0G1H272J060AA
EIA CASE SIZE: 0805, VOLTAGE: 50, CAP VALUE: 2700, TOL: +/-5%, THICKNESS: 0.60 ± 0.10