Rubycon 16ZL3300MEFC12.5X35
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ZL 16V 3300muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Obsolete
数据表和文档
IHS
Datasheet3 页3 年前
Newark
element14 APAC
_legacy Avnet
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
15
Authorized Distributors
5
Capacitance
3.3 mF
3.3 mF
3.3 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
12 mΩ
12 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
7000 hours
Ripple Current
2.38 A
3.75 A
3.75 A
Height - Seated (Max)
37.0078 mm
37.0078 mm
37.0078 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2010-09-20
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-12-31
LTD Date2025-12-31
相关零件
United Chemi-ConEKZE160ELL332MK35S
Cap Aluminum Lytic 3300uF 16V 20% (12.5 X 35mm) Radial 5mm 3400mA 5000h 105°C Bulk
NichiconUHD1C332MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHD 16V 3300muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEUFC1E332
Cap Aluminum 3300uF 25V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 3010mA 5000h 105°C Bulk
PanasonicEEUFC1C332
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FC 16V 3300muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF, Through Hole Mount
NichiconUPA1C332MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPA 16V 3300muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
描述
3300uF 16V ±20% Plugin,D12.5xL35mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF, Through Hole Mount
In-Line Aluminum Electrolytic Capacitor
Aluminium Electrolytic Capacitor, Zl Series, 3300 - F, - 20%, 16 V, 12.5 Mm, Radial Leaded Rohs Compliant: Yes |Rubycon 16ZL3300MEFC12.5X35
CAP, 3300µF, 16V, 20%; Capacitance: 3300µF; Voltage Rating: 16V; Product Range: ZL Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Radial Leaded; Diameter; Available until stocks are exhausted Alternative available