Renesas ID82C55A
CMOS Programmable Peripheral Interface | IC I/O EXPANDER 24B 40DIP
Production
价格与库存
文档
IHS
Datasheet30 页21 年前
Datasheet30 页21 年前
Datasheet22 页0 年前
Integrated Device Technology
Augswan
DigiKey
iiiC
CAD 模型
模型信息
来源Renesas
发布日期Aug 13, 2025
符合 IPC 标准IPC-7351B
风格指南修订版本 1.0 - Nov 1, 2024
数据表来源版本 11.00 - Dec 8, 2015
验证
库存历史记录
3 个月趋势:
-0.81%
备用零件
Price @ 1000
Stock
88,536
Authorized Distributors
4
Case/Package
DIP
PDIP
PDIP
Number of Pins
40
Interface
Parallel
Parallel
Frequency
8 MHz
8 MHz
Number of I/Os
24
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Min Operating Temperature
-40 °C
0 °C
0 °C
Max Operating Temperature
85 °C
70 °C
70 °C
Ambient Temperature Range High
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date1992-07-05
LTD Date1993-07-05
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
相关零件
Through Hole RoHS Compliant Multiplexer Lead Free Switch IC 68dB 1.8kOhm 18V 1000ns
描述
Interface - I/O Expanders PERIPH PRG-I/O 5V 8MHZ 40CDIP IND