Panasonic EET-HD2G561KJ
Cap Aluminum 560uF 400V 20% (30 X 40mm) Snap-In 10mm 1900mA 3000h 105°C Bulk
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet2 页12 年前
RS (Formerly Allied Electronics)
Master Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
900
Authorized Distributors
6
Capacitance
560 µF
560 µF
560 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
3000 hours
2000 hours
Ripple Current
1.9 A
1.66 A
1.66 A
Height - Seated (Max)
42.0116 mm
42.0116 mm
42.0116 mm
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Introduction Date2010-09-17
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2015-03-31
LTD Date2015-06-30
相关零件
CAPACITOR ALUMINUM ELECTROLYTIC, SNAP IN, 400VOLTS, 560UF, SMALL FORM FACTOR
PanasonicEET-HD2W561KJ
Cap Aluminum 560uF 450V 20% (30 X 50mm) 10mm 1900mA 3000 hr 105°C Bulk
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR MXG 400V 560muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR MXG 450V 560muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
NichiconLGUW6561MELC
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Through Hole Mount
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Through Hole Mount
描述
560UF 400V DC ALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, HD SNAP IN SERIES 3000H 30(DIA.)X40MM
CAPACITOR, SNAP IN, 400V, 560UF; Capacitance:560µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:400V; Life Time @ Temperature:3000 hours @ 105°C; Height:40mm; Diameter:30mm; Capacitor Case Style:CAN; Capacitor Terminals:Quick Connect / Snap-In; Lead Spacing:10mm; Operating Temperature Range:-25°C to +105°C; AC Ripple Current @ 120Hz:1.90mA; Capacitor Mounting:Through Hole