onsemi NTR4003NT1G
NTR4003N: Small Signal MOSFET 30V 560mA 1.5 Ohm Single N-Channel SOT-23
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet8 页6 年前
JRH Electronics
Upverter
onsemi
Future Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
-2.63%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 onsemi NTR4003NT1G 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
3D下载
Ultra Librarian
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Case/Package
SOT-23-3
SOT-23-3
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
30 V
Continuous Drain Current (ID)
500 mA
500 mA
Threshold Voltage
1.4 V
800 mV
Rds On Max
1.5 Ω
1.5 Ω
Gate to Source Voltage (Vgs)
20 V
20 V
Power Dissipation
690 mW
690 mW
Input Capacitance
21 pF
21 pF
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-05-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
相关零件
Single N-Channel Small Signal MOSFET 30V, 560mA, 1.5Ω NFET SOT23 30V .56A 1500M. Automotive Version of the NTR4003N
Tape & Reel (TR) Surface Mount N-Channel Single Mosfet Transistor 500mA Ta 500mA 225mW 10ns
Tape & Reel (TR) Surface Mount P-Channel Single Mosfet Transistor 400mA Ta 400mA 225mW 6ns
Diodes Inc.DMP2004K-7
Transistor: P-MOSFET; unipolar; -20V; -0.6A; 0.55W; SOT23
MMBF170L: Small Signal MOSFET 60V 500mA 5 Ohm Single N-Channel SOT-23 Logic Level
描述
NTR4003NT1G N-CHANNEL MOSFET TRANSISTOR, 0.56 A, 30 V, 3-PIN SOT-23
Single N-Channel 30 V 2 Ohm 1.15 nC 0.69 W Silicon SMT Mosfet - SOT-23
MOSFET N-CH 30V 500MA SOT-23 / Trans MOSFET N-CH 30V 0.5A 3-Pin SOT-23 T/R
Power MOSFET, N Channel, 30 V, 560 mA, 1.5 ohm, SOT-23, Surface Mount
MOSFET-Single, N-Channel, Small Signal, SOT-23 Small Signal Field-Effect Transistor, 0.5A I(D), 30V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-236
NFET SOT23 30V .56A 1500M; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 560µA; Drain Source Voltage Vds: 30V; On Resistance Rds(on): 1.5ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 4V; Threshold Voltage Vgs: 1.4V; Power Diss
Channel Type:N Channel; Drain Source Voltage Vds:30V; Continuous Drain Current Id:560mA; Transistor Mounting:Surface Mount; Rds(on) Test Voltage:4V; Gate Source Threshold Voltage Max:1.4V; Power Dissipation:830mW; No. of Pins:3Pins RoHS Compliant: Yes