onsemi NCV5501DT15RKG
LDO Regulator, 500 mA, Low Dropout, High PSRR Vout: 1.5 V
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet15 页6 年前
Farnell
onsemi
SHENGYU ELECTRONICS
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 onsemi NCV5501DT15RKG 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Min Input Voltage
2.5 V
2.5 V
Max Input Voltage
16 V
16 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
1.5 V
1.5 V
Output Current
500 mA
500 mA
Dropout Voltage
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
供应链
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2006-04-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
LTB Date2024-04-02
LTD Date2024-10-02
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
相关零件
LDO Regulator, 500 mA, 1.25 to 5 V, High PSRR, Adjustable Vout: 1.5 V
STMicroelectronicsLF80CDT-TRY
LDO Regulator Pos 8V 0.5A Automotive 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
STMicroelectronicsLF25CDT-TRY
Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 1.3V Dropout, BIPolar, PSSO2
STMicroelectronicsLF85CDT-TRY
Very low drop voltage regulators with inhibit | IC REG LINEAR 8.5V 500MA DPAK
Texas InstrumentsTLV2217-25KVURG3
500-mA, 12-V, low-dropout voltage regulator 3-TO-252 0 to 125
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 3-Pin(2+Tab) TO-252AA T/R
描述
Fixed Positive LDO Regulator, 1.5V, 1.073V Dropout, BIPolar, PSSO2
LDO Regulator Pos 1.5V 0.5A Automotive 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
IC REG LINEAR 1.5V 500MA DPAK-3
NCV5501 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Reverse Polarity voltage regulator linear 1V 6.54mm 500mA -40C~125C
Ic, Ldo Volt Reg, 1.5V, 0.5A, D-Pak-3; Corriente De Salida:500Ma; Tensión De Caída Vdo:1V; Núm. De Contactos:3; Temperatura De Trabajo Mín.:-40°C; Temperatura De Trabajo Máx.:125°C; Tipo De Empaquetado:Cinta Y Carrete |Onsemi NCV5501DT15RKG