onsemi NCV5500DT15RKG
LDO Regulator, 500 mA, Low Dropout, High PSRR Vout: 1.5 V
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet15 页6 年前
HQonline
Farnell
SHENGYU ELECTRONICS
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 onsemi NCV5500DT15RKG 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
封装
下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2006-04-03
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 days ago)
LTB Date2021-01-08
LTD Date2022-07-08
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
相关零件
LDO Regulator, 500 mA, 1.25 to 5 V, High PSRR, Low Iq, Adjustable Vout: 1.5 V
STMicroelectronicsLF33CPT-TR
LFXX Series 500 mA 3.3 V Fixed VLDO Voltage Regulator with Inhibit - PPAK-5
STMicroelectronicsLF50CPT-TR
LF50 Series 5 V 500 mA Very Low Drop Voltage Regulator with Inhibit - PPAK-5
STMicroelectronicsLF50ABPT-TR
LFXX Series 500 mA 5 V Fixed VLDO Voltage Regulators with Inhibit - PPAK-5
描述
LDO Regulator Pos 1.5V 0.5A Automotive 5-Pin(4+Tab) DPAK T/R
Fixed Positive LDO Regulator, 1.5V, 1.073V Dropout, BIPolar, PSSO4
IC REG LINEAR 1.5V 500MA DPAK-5
LDO, FIXED, 1.5V, 0.5A, -40 TO 125DEG C;
NCV5500 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Reverse Polarity voltage regulator linear 1V 2.38mm 500mA -40C~125C
Ic, Ldo Volt Reg, 1.5V, 0.5A, D-Pak-5; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2.8V; Input Voltage Max:18V; Output Voltage Min:-; Output Voltage Max:-; Output Current Max:500Ma; Dropout Voltage Typ @ Current:1V; No. Of Pins:5Pins; Msl:-Rohs Compliant: Yes |Onsemi NCV5500DT15RKG