onsemi NCP5500DT15RKG
LDO Regulator, 500 mA, 1.25 to 5 V, High PSRR, Low Iq, Adjustable Vout: 1.5 V
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet15 页6 年前
Master Electronics
onsemi
TME
SHENGYU ELECTRONICS
库存历史记录
3 个月趋势:
-6.01%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 onsemi NCP5500DT15RKG 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
封装
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2006-04-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
相关零件
LDO Regulator, 500 mA, Low Dropout, High PSRR Vout: 1.5 V
STMicroelectronicsLF50ABPT-TR
LFXX Series 500 mA 5 V Fixed VLDO Voltage Regulators with Inhibit - PPAK-5
STMicroelectronicsLDFMPT-TR
LDFM Series 500 mA 0.8 to 12 V ADJ Output SMT VLDO Voltage Regulator - PPAK-5
STMicroelectronicsLF33CPT-TR
LFXX Series 500 mA 3.3 V Fixed VLDO Voltage Regulator with Inhibit - PPAK-5
描述
Linear Voltage Regulator, LDO, 500 mA, V out : 1.5 V
Fixed Positive LDO Regulator, 1.5V, 1.073V Dropout, BIPolar, PSSO4
NCP5500 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Reverse Polarity voltage regulator linear 1V 2.38mm 500mA -40C~85C
Ic, Ldo Volt Reg, 1.5V, 0.5A, D-Pak-5; Dropout Voltage Vdo:1V; Filter Terminals:Surface Mount; Input Voltage Primary Max:16V; Leaded Process Compatible:Yes; Linear Regulator Type:Ldo Fixed Positive; No. Of Outputs:1; No. Of Pins:5 Rohs Compliant: Yes |Onsemi NCP5500DT15RKG