onsemi NCV4276ADT50RKG
400 mA LDO Linear Voltage Regulator with Enable 5.0 V, 2%
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet26 页14 年前
Augswan
3 个月趋势:
+0.00%
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
2
Min Input Voltage
6 V
6 V
Max Input Voltage
40 V
40 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
5 V
5 V
Output Current
400 mA
400 mA
Dropout Voltage
250 mV
250 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
供应链
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2004-06-30
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 5 years ago)
LTB Date2012-03-01
LTD Date2012-09-01
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 5 years ago)
相关零件
NCV4276B Series 400 mA 2.5 to 20 V Adjustable LDO Voltage Regulator - DPAK-5
NCV4276B Series 5 V 400 mA LDO Voltage Regulator Surface Mount - TO-252-5
70dB(100Hz) 200¦ÌA Adjustable 400mA 1 2.5V 4.5V 20V 45V 500mV@ 250mA 20mV 15mV DPAK-5 , 2.38mm
描述
LDO Regulator Pos 5V 0.4A Automotive 5-Pin(4+Tab) DPAK T/R
Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 2.1V Dropout, BIPolar, PSSO4
Linear Voltage Regulator IC; Voltage Regulator Type:Fixed Positive LDO Linear; Input Voltage Primary Max:28V; Output Voltage Max:5V; Output Current Max:0.4A; Dropout Voltage, Vdo:0.25V; Voltage Tolerance ±:2%; No. of Outputs:1 ;RoHS Compliant: Yes