onsemi NCP585DSN18T1G
NCP585 Series 300 mA 1.8 V Fixed Output SMT Tri-Mode CMOS LDO Regulator-SOT-23-5
Obsolete
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页16 年前
SHENGYU ELECTRONICS
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 onsemi NCP585DSN18T1G 符号、封装和 3D STEP 模型。
备用零件
Price @ 1000
Stock
86,254
Authorized Distributors
0
Case/Package
LSSOP
LSSOP
Number of Pins
5
Number of Outputs
1
Max Output Current
300 mA
Min Input Voltage
1.4 V
1.4 V
Max Input Voltage
6 V
6 V
Min Output Voltage
1.8 V
Max Output Voltage
Accuracy
3 %
3 %
Dropout Voltage
310 mV
310 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
Introduction Date2004-10-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 days ago)
LTB Date2019-01-26
LTD Date2019-07-26
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
相关零件
Obsolete Lead Free Positive GULL WING Linear Voltage Regulator IC -40C~85C 250mW 300mA 2.9mm
Linear Voltage Regulator, Tri-Mode, CMOS LDO, 300 mA, with Enable Vout: 1.2 V; Active Low, LP and FT Mode
NCP585HSN12T1G, LDO VOLTAGE REGULATOR,350MA,1.2V +/-3%,1.4 TO 6 VIN,5-PIN SOT-23
Texas InstrumentsTLV73333PDBVT
300-mA, capacitor-free, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 125
Texas InstrumentsTLV73312PDBVT
描述
LDO Regulator Pos 1.8V 0.3A 5-Pin SOT-23 T/R
Linear Voltage Regulator, Tri-Mode, CMOS LDO, 300 mA, with Enable Vout: 1.8 V; Active High w/Auto Discharge, LP and FT Mode
Fixed Positive LDO Regulator, 1.8V, 0.48V Dropout, CMOS, PDSO5
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5