onsemi NCP508MT15TBG
LDO Regulator, 50 mA, High PSRR, Low Noise, with Fast Turn On
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet16 页15 年前
SHENGYU ELECTRONICS
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 onsemi NCP508MT15TBG 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginThailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2011-01-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
相关零件
Ldo Regulator, 50 Ma, High Psrr, Low Noise, With Fast Turn On/ Reel |Onsemi NCP508MT25TBG
MIC5365 Series 3.3 V 150 mA Fixed High Performance Low Dropout Regulator-SOT-353
Texas InstrumentsTLV70018DSET
200-mA, high-PSRR, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 6-WSON -40 to 85
Texas InstrumentsTLV70233DSER
300-mA, high-PSRR, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 6-WSON -40 to 125
描述
Fixed Positive LDO Regulator, 1.5V, 0.3V Dropout, CMOS, PDSO6
LDO Regulator Pos 1.5V 0.05A 6-Pin WDFN T/R
The NCP508 is a 50mA low noise voltage regulator designed to exhibit fast turn on time and high ripple rejection. Each device contains a voltage reference unit an erro amplifier a PMOS power transistor resistors for setting output voltage current limit and temperature limit protection circuits. The NCP508 has been designed for use with ceramic capacitors. The device is housed in SC-88A and WDFN6 1.5x1.5 packages. Standard voltage versions are 1.5 1.8 2.5 2.8 3.0 and 3.3. Other voltages are available in 100mV steps.