onsemi MC79L15ACPG
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 V, Negative Vout: -15 V; TJ = 0°C to +125°C
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页5 年前
Farnell
Newark
JRH Electronics
element14 APAC
库存历史记录
3 个月趋势:
+9.96%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 onsemi MC79L15ACPG 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
Authorized Distributors
6
Case/Package
TO-92
TO-92
Number of Pins
3
Number of Outputs
1
Max Output Current
100 mA
100 mA
100 mA
Min Input Voltage
17.5 V
17.5 V
17.5 V
Max Input Voltage
30 V
30 V
30 V
Min Output Voltage
-15 V
-15 V
Max Output Voltage
Accuracy
Dropout Voltage
1.7 V
1.7 V
1.7 V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
39 dB
39 dB
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date1997-01-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
相关零件
STMicroelectronicsL78L15ACZ
LINEAR VOLTAGE REGULATOR, 15V, TO-92; In; Input Voltage Min:23V; Max:35V; Output Current:100mA;
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 to 24 V, Positive Vout: 15.0 V; TJ = 0°C to +125°C
Texas InstrumentsUA78L15ACLP
Linear Volt Reg, 15V, 0.1A, To-226Aa-3 Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS UA78L15ACLP
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 V, Negative Vout: -15 V; TJ = -40°C to +125°C
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 V, Negative Vout: -5.0 V; TJ = 0°C to +125°C
STMicroelectronicsL78L05ACZ
PWR SPLY FUNC, VOLTAGE REGULATOR, POSITIVE VOLTAGE OUT, TO-92,IS 5.5MA, VO 5V, VI 10V
描述
On Semi MC79L15ACPG Linear Voltage Regulator -15V 100mA Fixed Negative TO92
MC79L00AC Series 100 mA 15 V Fixed Output Negative LDO Voltage Regulator - TO-92
IC 79L15 Low Drop Out Negative Regulator 15 Volt 0.1 Amp 3-pin TO-92
100 MILLI AMP NEGATIVE VOLTAGE REGULATOR Fixed Negative Standard Regulator, 15V, BIPolar
39dB(120Hz) Fixed 100mA 1 15V 16.7V 15V 35V 1.7V@ 40mA (Typ) 150mV 300mV TO-226,TO-92 5.33mm
REGULATOR; TO-92; -15 V (TYP.); -35; 300 MV (MAX.) LINE REGULATION
芯片, 稳压器, LDO, -35V输入, 0.1A, -15V, 3TO92;
Lin, Reg, -35Vin, 0.1A, -15V, 3To92; Fixed Output Voltage Nom.:-15V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Input Voltage Min:-35V; Input Voltage Max:-23V; Product Range:7915 Voltage Regulators; Output Rohs Compliant: Yes |Onsemi MC79L15ACPG.