onsemi MC78L12ACPG
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 to 24 V, Positive Vout: 12.0 V; TJ = 0°C to +125°C
Production
价格与库存
数据表和文档
Upverter
Datasheet19 页4 年前
Technical Drawing3 页5 年前
IHS
Newark
onsemi
Farnell
库存历史记录
3 个月趋势:
-49.48%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 onsemi MC78L12ACPG 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
3D下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
TO-92
TO-92
Number of Pins
3
Number of Outputs
1
Max Output Current
100 mA
100 mA
100 mA
Min Input Voltage
14.5 V
14.5 V
14.5 V
Max Input Voltage
27 V
27 V
27 V
Min Output Voltage
12 V
12 V
12 V
Max Output Voltage
Accuracy
5 %
5 %
Dropout Voltage
1.7 V
1.7 V
1.7 V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
42 dB
42 dB
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date1999-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
相关零件
STMicroelectronicsL78L12ACZ-TR
L78L Series 12 V 100 Ma Through Hole Positive Voltage LDO Regulator - TO-92
STMicroelectronicsL78L12ACZ
L78L Series 12 V 100 mA Positive Voltage LDO Regulator Through Hole - TO-92
STMicroelectronicsL78L12ABZ
L78L Series 100 mA 12 V Positive Voltage LDO Regulator Through Hole - TO-92
Texas InstrumentsUA78L12ACLPE3
100-mA 30-V linear voltage regulator 3-TO-92 0 to 125
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 to 24 V, Positive Vout: 15.0 V; TJ = 0°C to +125°C
LDO Regulator Pos 12V 0.1A 3-Pin TO-92R Bulk
描述
MC78L00A Series 100 mA 12 V Fixed Output Through Hole LDO Regulator - TO-92
100 MILLIAMP POSITIVE VOLTAGE REGULATOR Fixed Positive Standard Regulator, 12VBIPolar, PBCY3
SINGLE LINEAR VOLTAGE REGULATOR 100MA 12 V 3-PIN TO-92
LDO VOLTAGE REGULATOR, 12V, 0.1A, TO-92-3; Output Type:Fixed; Output Voltage - Nom:12V; Output Voltage Min:-; Output Voltage Max:-; Input Voltage Min:19V; Input Voltage Max:35V; Product Range:7812 Voltage Regulators; Qualification:- RoHS Compliant: Yes