NXP Semiconductors MPC870ZT66
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 0.18um 66MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet84 页21 年前
Augswan
3 个月趋势:
-5.91%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
Authorized Distributors
5
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
256
Max Frequency
66 MHz
66 MHz
Interface
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) Code5A992
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2003-12-17
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 3 months ago)
相关零件
NXP SemiconductorsMPC853TVR66A
NXP SemiconductorsMPC870VR66
MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 66MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
NXP SemiconductorsMPC875VR66
描述
RISC Microprocessor, 32-Bit, 66MHz, CMOS, PBGA256
66MHz 1 1.7V 1.9V 3.3V I2C,PCMCIA,SPI,TDM,UART MPC8xx BGA 23mm*23mm*1.84mm
PowerQUICC, 32 Bit Power Architecture, 66MHz, Communications Processor, 0 to 95C
POWERQUICC RISC MICROPROCESSOR,
32-bit Communication Processors PQ I HIP6W DUET
CONN RCPT MULTI-BEAM 18POS PCB