NXP Semiconductors MPC870ZT133
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 0.18um 133MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
Obsolete
数据表和文档
IHS
Datasheet84 页21 年前
Freescale Semiconductor
SHENGYU ELECTRONICS
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
2
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
256
Core Architecture
PowerPC
PowerPC
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
133 MHz
133 MHz
Interface
I2C, SPI, UART
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
供应链
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code5A992
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2003-12-17
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2018-03-01
LTD Date2018-09-01
相关零件
NXP SemiconductorsMPC870CZT133
NXP SemiconductorsMPC870CVR133
NXP SemiconductorsMPC875VR133
MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 133MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
描述
RISC Microprocessor, 32-Bit, 133MHz, CMOS, PBGA256
PowerQUICC, 32 Bit Power Architecture, 133MHz, Communications Processor, 0 to 95C