NXP Semiconductors MPC860DPVR80D4
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32bit 0.32um 80MHz 357-Pin BGA Tray
Obsolete
数据表和文档
IHS
Datasheet77 页21 年前
NXP Semiconductors
_legacy Avnet
Freescale Semiconductor
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
2
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
357
Core Architecture
PowerPC
PowerPC
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
50 MHz
50 MHz
50 MHz
Interface
Min Supply Voltage
3.135 V
3.135 V
3.135 V
Max Supply Voltage
3.465 V
3.465 V
3.465 V
供应链
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2012-02-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-12-01
LTD Date2023-12-01
相关零件
NXP SemiconductorsMPC855TVR80D4
NXP SemiconductorsMPC860DTZQ80D4
NXP SemiconductorsMPC860SRVR80D4
描述
RISC Microprocessor, 32-Bit, 80MHz, CMOS, PBGA357
PowerQUICC, 32 Bit Power Architecture SoC, 80MHz, CPM, ENET, ATM, HDLC, PCMCIA, 0 to 95C