NKK Switches LP0125CCKW01F
Switch, P/b, DPDT, On-(on), Round, Bushing Mnt, Non-illuminated, Green Cap, 3A, 125VAC, Qc
数据表
数据表和文档
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet6 页14 年前
TME
Future Electronics
Mouser
库存历史记录
3 个月趋势:
-94.90%
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2008-08-01
相关零件
NKK SwitchesLP0125CMKW01F
SWITCH, P/B, DPDT, ON-(ON),ROUND, SNAP-IN MNT, NON-ILLUMINATED, GREEN CAP,3A,125VAC, QC
NKK SwitchesLP0125CMKW015FB
SWITCH, P/B, DPDT, ON-(ON),ROUND, SNAP-IN MNT, GREEN LED,2V, WHITE CAP,3A,125VAC, QC
NKK SwitchesLP0125CMKW01C
SWITCH, P/B, DPDT, ON-(ON),ROUND, SNAP-IN MNT, NON-ILLUMINATED, RED CAP,3A,125VAC, QC
描述
Pushbutton Switches DPDT ON-(ON) 3A GRN BUSHING MOUNT
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Switch, Pushbutton, Non-Illuminated, Dpdt, 3A, Green; Product Range:Lp01 Series; Panel Cutout Diameter:16Mm; Contact Configuration:Dpdt; Switch Operation:On-(On); Pushbutton Actuator Style:Round; Actuator/Cap Colour:Green Rohs Compliant: Yes |Nkk Switches LP0125CCKW01F
SWITCH, PUSHBUTTON, NON-ILLUMINATED, DPD; SWITCH, PUSHBUTTON, NON-ILLUMINATED, DPDT, 3A, GREEN; Switch Operation: On-(On); Contact Configuration: DPDT; Contact Voltage AC Nom: 250V; Contact Voltage DC Nom: 30V; Contact Current Max: 3A; Switch Terminals: Quick Connect, Solder
Contact Configuration = 1CO / Poles = 2 / Actuator Type = Flat Button / Switching Function = ON-(ON) / Contact Current = 3 A / Contact Voltage = 30 VDC / Contact Voltage = 125 VAC / Contact Voltage = 250 VAC / Cut Out Size (Diameter) mm = 16 / Legend = None / Termination Type = Soldering Lugs / Termination Type = Quick Connect Terminal, 2.8 x 0.5 mm / Mounting Type = Bushing / Switch Material = Glass Fibre-Reinforced Polyamide / Switch Colour = Black / Green / Series = LP01 / Standards Met = UL 94 V-0