Nichicon UPM1E561MHD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 25V 560muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
数据表和文档
IHS
Datasheet10 页3 年前
Newark
Nichicon SCT
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Nichicon UPM1E561MHD6 符号、封装和 3D STEP 模型。
备用零件
Price @ 1000
Stock
72,289
Authorized Distributors
6
Capacitance
560 µF
560 µF
560 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
65 mΩ
65 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
5000 hours
Ripple Current
860 mA
1.205 A
1.205 A
Height - Seated (Max)
16.9926 mm
15.0114 mm
15.0114 mm
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
NichiconUPJ1E561MHD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 25V 560muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 25V 560muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEU-FC1E561S
Cap Aluminum 560uF 25V 20% (12.5 X 15mm) Radial 5mm 1205mA 5000h 105°C Bulk
United Chemi-ConELXY250ELL561MJ25S
Cap Aluminum Lytic 560uF 25V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 1260mA 5000h 105°C Bulk
United Chemi-ConEKZH250ELL561MH20D
Cap Aluminum Lytic 560uF 25V 20%( 8 X 20mm) Radial 3.5mm 1410mA 6000h 105C Automotive Bulk
描述
Cap Aluminum Lytic 560uF 25V 20% (12.5 X 15mm) Radial 5mm 860mA 5000h 105C Bulk
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Through Hole Mount
560¦ÌF 25V ¡À20% 5mm 5000h@ 105¡ãC 1.06A@ 10kHz,860mA@ 120Hz ,D12.5xL15mm 12.5mm*15mm*17mm
Capacitor Alum Elect, 560Uf, 25V, 20%, Radial; Capacitance:560Μf; Voltage(Dc):25V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:5000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:5Mm; Product Length:-Rohs Compliant: Yes |Nichicon UPM1E561MHD6