KYOCERA AVX UPJ1C560MDD1TD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 56uF
Obsolete
数据表和文档
IHS
Datasheet7 页6 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
-12.92%
备用零件
Price @ 1000
Stock
2,953
Authorized Distributors
1
Capacitance
56 µF
56 µF
56 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
800 mΩ
800 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
1000 hours
Ripple Current
175 mA
175 mA
175 mA
Height - Seated (Max)
11.9888 mm
10.9982 mm
10.9982 mm
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-03-31
LTD Date2023-11-30
相关零件
NichiconUPM1C560MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 16V 56muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
UPM Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.197Dia 5.00mm ±20% 56muF 16V
United Chemi-ConEKZE160ELL560ME11D
Cap Aluminum Lytic 56uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 250mA 2000h 105°C Bulk
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 16V 56muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
United Chemi-ConEKY-160ELL560ME11D
PanasonicEEU-FC1C560
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FC 16V 56muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
描述
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 16V 56muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL TH