Nichicon UMA1C470MDD1TE
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet1 页8 年前
Newark
备用零件
Price @ 1000
Stock
960
Authorized Distributors
0
Capacitance
47 µF
47 µF
47 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
1000 hours
Ripple Current
58 mA
70 mA
70 mA
Height - Seated (Max)
5.9944 mm
5.0038 mm
5.0038 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-09-15
相关零件
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (5 X 7mm) Radial 2.5mm 65mA 2000h 85C Ammo
NichiconUSA1C470MDD
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (6.3 X 7mm) Radial 2.5mm 68mA 2000h 85C Bulk
NichiconUSR1C470MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR USR 16V 47muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicECA1CAK470X
Cap Aluminum 47uF 16V 20% Solder Pin Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 70mA 2000 hr 85°C
PanasonicECEA1CKS470I
Panasonic ECEA1CKS470I - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
PanasonicECE-A1CKS470B
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (6.3 X 5mm) Radial 5mm 70mA 1000h 85C Automotive Ammo
描述
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UMA 16V 47muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Cap Aluminum Lytic 47uF 16V 20% (6.3 X 5mm) Radial 5mm 58mA 2000h 85C Ammo
Capacitor Alum Elect, 47Uf, 16V, 20%, Radial, Full Reel; Capacitance:47Μf; Voltage(Dc):16V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:2.5Mm; Esr:- Rohs Compliant: Yes |Nichicon UMA1C470MDD1TE