Nichicon UHM0J152MPD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1500uF, Through Hole Mount
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet1 页16 年前
Newark
Future Electronics
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Nichicon UHM0J152MPD 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
1.5 mF
1.5 mF
Mount
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
6000 hours
Ripple Current
1.54 A
1.29 A
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
供应链
Country of OriginJapan, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
NichiconUHE0J152MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 6.3V 1500muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
NichiconUPS0J152MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPS 6.3V 1500muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEUFR0J152L
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FR 6.3V 1500muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEUFR0J152LB
PanasonicEEUFK0J152L
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 6.3V 1500muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
United Chemi-ConEKZH6R3ELL152MH20D
Cap Aluminum Lytic 1500uF 6.3V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 1410mA 6000h 105°C Bulk
描述
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
CAPACITOR ALUM ELECT 1500UF, 6.3V, RADIAL; Capacitor Dielectric Type:Aluminium Electrolytic; Capacitance:1500µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:6.3V; Series:HM; Height:12.5mm; Diameter:10mm ;RoHS Compliant: Yes