Nichicon UHD1C471MPD6TD
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet3 页6 年前
Future Electronics
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
3D下载
Stock
8,023
Authorized Distributors
6
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
320 mΩ
320 mΩ
Life (Hours)
4000 hours
7000 hours
Ripple Current
1.03 A
865 mA
865 mA
Height - Seated (Max)
13.9954 mm
13.9954 mm
13.9954 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
PanasonicEEU-FM1C471
Cap Aluminum 470uF 16V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1290mA 4000h 105°C Bulk
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ZL 16V 470muF 卤20% 0.394Dia 10.00mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 16V 470muF 卤20% 0.394Dia 10.00mm
United Chemi-ConEGXL100ELL471MJC5S
470uF 10V ±20% 400mA@120Hz Plugin,D10xL14mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
PanasonicEEU-FM1C471B
Cap Aluminum 470uF 16V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1290mA 4000h 105°C Ammo Pack
United Chemi-ConELXZ160ELL471MJC5S
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 760mA 5000h 105°C Bulk
描述
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHD 16V 470muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1030mA 4000h 105C Ammo
UHD Series 16 V 470 uF Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
470uF 16V 53m惟 卤20% 772.5mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS