Nichicon UCA2C680MHD6TN
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 160V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet2 页6 年前
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Capacitance
68 µF
68 µF
68 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
160 V
160 V
160 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
12000 hours
5000 hours
Ripple Current
970 mA
750 mA
750 mA
Height - Seated (Max)
21.4884 mm
19.9898 mm
19.9898 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-06-30
LTD Date2026-06-30
相关零件
NichiconUCA2D680MHD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCA 200V 68muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
NichiconUCA2D680MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCA 200V 68muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEU-ED2D680
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ED 200V 68muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
KYOCERA AVXUCS2C680MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCS 160V 68muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEU-ED2D680S
Cap Aluminum 68uF 200V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1000mA 10000h 105°C Bulk
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 68UF, 200V, 20%, RADIAL
描述
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCA 160V 68muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
68uF 160V 卤20% 485mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL TH