Nichicon UCA2C101MHD1TN
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 160V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet2 页6 年前
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-28.37%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
1,758
Authorized Distributors
1
Capacitance
100 µF
100 µF
100 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
160 V
160 V
160 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
12000 hours
2000 hours
Ripple Current
1.28 A
335 mA
335 mA
Height - Seated (Max)
26.4922 mm
27.0002 mm
27.0002 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 10 months ago)
LTB Date2022-11-30
相关零件
NichiconUCA2D101MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCA 200V 100muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
PanasonicEEU-ED2D101S
ED Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.709Dia 18.00mm ±20% 100muF 200V
NichiconUCY2D101MHD
Cap Aluminum Lytic 100uF 200V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 695mA 12000h 105C Automotive Bulk
PanasonicEEU-ED2D101SB
Cap Aluminum 100uF 200V 20% (18 X 20mm) Radial 7.5mm 1280mA 10000h 105°C Ammo Pack
PanasonicEEU-ED2D101
Cap Aluminum 100uF 200V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1300mA 10000h 105°C Bulk
描述
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCA 160V 100muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
100uF 160V 卤20% 1.28A@100kHz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL