Nichicon LQS2V471MELC30
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LQS 350V 470muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Production
数据表和文档
来源eCADmCAD文件
SnapEDA
封装
备用零件
Price @ 1000
Stock
2,508
Authorized Distributors
2
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Mount
Through Hole
Screw
Screw
Case/Package
Aluminum
Aluminum
Voltage Rating (DC)
350 V
350 V
350 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
529 mΩ
529 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
2000 hours
Ripple Current
1.4 A
1.4 A
1.4 A
Height - Seated (Max)
35.0012 mm
29.9974 mm
29.9974 mm
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2005-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LQS 420V 470muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
PanasonicECE-T2WA471FA
Cap Aluminum Lytic 470uF 450V 20% (40 X 40mm) Snap-In 0.353 Ohm 1680mA 3000h 105°C Bulk
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGR 250V 470muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LAQ 400V 470muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
PanasonicECE-C2EB471DA
Cap Aluminum 470uF 250V 20% (30 X 30mm) Snap-In 10mm 1400mA 3000h 105°C Bulk
PanasonicECO-S2TP471DA
Cap Aluminum 470uF 385V 20% (30 X 50mm) Snap-In 10mm 0.388 Ohm 2390mA 3000h 85°C Bulk
描述
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
卤20% 2.002A@50kHz 10mm 350V 470uF Plugin,D35xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
105degC Permissible for Rapid Charge and Discharge Application Snap-in Terminal Type, 470 μ F, 350 V, -25 to 105°C, RoHS