Nichicon LGX2G471MELB45
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGX 400V 470muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
数据表和文档
IHS
Datasheet3 页3 年前
Farnell
3 个月趋势:
-2.52%
Stock
4,157
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Mount
Chassis Mount
Screw
Screw
Case/Package
Radial
Aluminum
Aluminum
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
529 mΩ
529 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
2000 hours
Ripple Current
1.81 A
1.68 A
1.68 A
Height - Seated (Max)
46.99 mm
45.0088 mm
45.0088 mm
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
United Chemi-ConELXS451VSN471MA45S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
United Chemi-ConELXS451VSN471MA40S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF
United Chemi-ConELXS3B1VSN471MQ40S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 315V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
PanasonicEETHC2S471KA
Cap Aluminum 470uF 420V 20% (30 X 45mm) Snap-In 10mm 1710mA 2000h 105°C Bulk
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGG 450V 470muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
描述
Cap Aluminum Lytic 470uF 400V 20% (30 X 45mm) Snap-In 10mm 1810mA 5000h 105C Bulk
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Chassis Mount
Cap, Alu Elec, 470Uf, 400Vdc, Snap-In Rohs Compliant: Yes |Nichicon LGX2G471MELB45
卤20% 2.5883A@50kHz 10mm 400V 470uF Plugin,D30xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
105degC Long Life, Smaller-Sized Snap-in Terminal Type, 470 μ F, 400 V, -25 to 105°C, RoHS