Nexperia BZX84-C6V2,215
Diode Zener Single 6.2V 5% 250mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页3 年前
Datasheet16 页13 年前
TME
Upverter
element14 APAC
Jameco
库存历史记录
3 个月趋势:
-76.45%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
Authorized Distributors
6
Case/Package
SOT-23
SOT-23
Zener Voltage
6.2 V
6.2 V
6.2 V
Tolerance
5 %
6 %
6 %
Power Dissipation
250 mW
300 mW
300 mW
Impedance
10 Ω
10 Ω
10 Ω
Max Reverse Leakage Current
3 µA
3 µA
Forward Voltage
900 mV
900 mV
900 mV
供应链
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date1999-05-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusRELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 years ago)
相关零件
onsemiMMBZ5236B
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount Single Zener Diode 900mV @ 10mA 3muA @ 6V 350mW 900mV
onsemiMMBZ5248B
Diode Zener Single 18V 5% 350mW 3-Pin SOT-23 T/R
MMBZ5228B Series 350 mW 3.9 V Surface Mount Zener Diode - SOT-23
onsemiBZX84-C10
BZX84C Series 350 mW 10 V 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOT-23-3
NXP SemiconductorsPZM9.1NB2,115
Zener Diode, 9.1V V(Z), 2.1%, 0.3W, Silicon, Unidirectional, TO-236
NXP SemiconductorsPZM5.6NB2,115
Zener Diode, 5.6V V(Z), 2.14%, 0.3W, Silicon, Unidirectional, TO-236
描述
BZX84 Series 6.2 V ±5 % 250 mW Surface Mount Voltage Regulator Diode - SOT-23
Nexperia BZX84-C6V2,215 Zener diode tape full reel 6.2V SMD 300mW 3-pin
Zener Diode, 6.2V V(Z), 5%, 0.25W, Silicon, Unidirectional, TO-236AB
BZX84-C6V2,215,DIODE ZENER 5 P CT TAPE-7, SOT23, R76<AZ
Independent Type 5.8V~6.6V 250mW 6.2V SOT-23 Zener Diodes ROHS
DIODE, ZENER, 6.2V, 0.25W; Zener Voltage Vz Typ:6.2V; Power Dissipation Pd:250mW; Operating Temperature Min:-65°C; Operating Temperature Max:150°C; Diode Case Style:TO-236AB; No. of Pins:3; MSL:(Not Available); SVHC:No SVHC (20-Jun-2013)