Nexperia BZX84-C2V4,235
Zener Diode Single 2.4V 5% 100Ohm 250mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页3 年前
Datasheet16 页13 年前
Future Electronics
NXP Semiconductors
Farnell
库存历史记录
3 个月趋势:
-0.04%
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Mount
Surface Mount
Case/Package
TO-236-3
SOT-23-3
SOT-23-3
Zener Voltage
2.4 V
2.4 V
2.4 V
Tolerance
5 %
8 %
8 %
Power Dissipation
250 mW
300 mW
300 mW
Impedance
100 Ω
100 Ω
100 Ω
Max Reverse Leakage Current
50 µA
50 µA
Forward Voltage
900 mV
900 mV
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date1991-04-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusRELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 years ago)
相关零件
Zener Diode Single 7.5V 5% 15Ohm 300mW Automotive AEC-Q101 3-Pin SOT-23 T/R
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount ZENER DIODE Zener Diode 900mV @ 10mA 3muA @ 7V 225mW 9.1V
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount ZENER DIODE Zener Diode 900mV @ 10mA 5muA @ 3V 225mW 5.6V
描述
Zener Diode, 2.4V V(Z), 5%, 0.25W, Silicon, Unidirectional, TO-236AB
50Ã×A@1V ©I5% 70´Î Single 250mW 2.2V~2.6V SOT-23 Zener Diodes ROHS
BZX84 Series 2.4 V ±5% 250 mW Surface Mount Voltage Regulator Diode - TO-236AB
DIODE ZENER 2.4V 250MW TO236AB