Nexperia BZX384-C6V8,115
Zener Diode Single 6.8V 5% 15Ohm 300mW Automotive 2-Pin SOD-323 T/R
数据表和文档
IHS
Datasheet11 页16 年前
Future Electronics
Nexperia
Newark
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-0.16%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
Case/Package
SC
Zener Voltage
6.8 V
6.8 V
6.8 V
Tolerance
5 %
6 %
6 %
Power Dissipation
300 mW
200 mW
200 mW
Impedance
15 Ω
15 Ω
15 Ω
Max Reverse Leakage Current
2 µA
1 µA
1 µA
Forward Voltage
1.1 V
900 mV
900 mV
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2004-03-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusRELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 years ago)
描述
BZX384 Series 6.8 V ±5 % 300 mW Surface Mount Voltage Regulator Diode - SOD-323
NEXPERIA - BZX384-C6V8,115 - Zener Single Diode, 6.8 V, 300 mW, SOD-323, 2, 150C RoHS Compliant: Yes
VOLTAGE REGULATOR DIODE; Zener Voltage Vz Typ:6.8V; Power Dissipation Pd:300mW; Operating Temperature Min:-65°C; Operating Temperature Max:150°C; Diode Case Style:SOD-323; No. of Pins:2; Operating Temperature Range:-65°C to +150°C ;RoHS Compliant: Yes