Nexperia BZX384-C5V1,115
Diode Zener Single 5.1V 5% 300mW 2-Pin SOD-323 T/R
数据表和文档
Future Electronics
Datasheet13 页11 年前
Datasheet13 页11 年前
IHS
Upverter
Newark
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-33.35%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
Ultra Librarian
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
Case/Package
SC
Zener Voltage
5.1 V
5.1 V
5.1 V
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Dissipation
300 mW
200 mW
200 mW
Impedance
60 Ω
60 Ω
60 Ω
Max Reverse Leakage Current
2 µA
2 µA
Forward Voltage
900 mV
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusRELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 years ago)
描述
BZX384 Series 5.1 V ±5 % 300 mW Surface Mount Voltage Regulator Diode - SOD-323
2uA@2V ±5% 60Ω Single 4.8V~5.4V 300mW SOD-323(SC-76) Zener Diodes ROHS
VOLTAGE REGULATOR DIODE; Zener Voltage Vz Typ:5.1V; Power Dissipation Pd:300mW; Operating Temperature Min:-65°C; Operating Temperature Max:150°C; Diode Case Style:SOD-323; No. of Pins:2; Operating Temperature Range:-65°C to +150°C ;RoHS Compliant: Yes