Texas Instruments LM2788MM-1.8
Conv DC-DC 2.6V to 5.5V Step Down Single-Out 1.8V 0.12A 8-Pin VSSOP T/R
价格与库存
数据表和文档
Farnell
Datasheet16 页14 年前
DigiKey
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
86,574
Authorized Distributors
2
Case/Package
MSOP
MSOP
Number of Pins
8
Logic Function
Frequency
500 kHz
Interface
Memory Size
Min Supply Voltage
Max Supply Voltage
相关零件
Boost Converter, Sync-Rect, PFM, DC-DC, 600 mA, with True-Cutoff and Ring-Killer
Texas InstrumentsLM2623AMM/NOPB
0.8V to 14V input voltage, 2A load current, step-up DC-DC 8-VSSOP -40 to 85
Texas InstrumentsLM2660MM/NOPB
100mA switched capacitor voltage converter 8-VSSOP -40 to 85
Texas InstrumentsLM3478MM/NOPB
2.97~40V Wide Input Range Boost/SEPIC/Flyback DC-DC Controller 8-VSSOP -40 to 125
描述
CONVERTER, BUCK 120MA, SMD, MSOP8
CONVERTER, BUCK 120MA, SMD, MSOP8; Voltage regulator type:Switched Regulator; Voltage, output:1.8V; Current, output max:120mA; Voltage, input max:5.5V; Temp, op. min:-40(degree C); Temp, op. max:85(degree C); Pins, No. of:8; Base RoHS Compliant: Yes