Texas Instruments LM1085IS-12
LDO Regulator Pos 12V 3A 4-Pin(3+Tab) TO-263 Rail
价格与库存
数据表和文档
Augswan
Datasheet30 页4 年前
National Semiconductor
iiiC
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
3D下载
Ultra Librarian
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
45,471
Authorized Distributors
2
Min Input Voltage
2.6 V
2.6 V
Max Input Voltage
18 V
18 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
12 V
12 V
Output Current
3 A
3 A
Dropout Voltage
1.3 V
1.3 V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
相关零件
Texas InstrumentsLM1085ISX-3.3/NOPB
3-A, 29-V, linear voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Texas InstrumentsLM1085ISX-ADJ/NOPB
75dB(120Hz) 10mA Adjustable 3A 1 1.25V 2.6V 15V 29V 1.5V@ 3A 0.3% 0.2% DDPAK,TO-263-3 , 5.08mm
Texas InstrumentsLM1085ISX-5.0/NOPB
68dB(120Hz) 10mA Adjustable 3A 1 5V 2.6V 5V 5.5V 1.5V@ 3A 20mV 10mV DDPAK-3,TO-263 , 5.08mm
STMicroelectronicsLD1085D2T33R
LD1085 Series 3 A 3.3 V Fixed Output Positive Voltage LDO Regulator - D2PAK
STMicroelectronicsLD1085D2T-R
3 A low drop positive voltage regulator: adjustable and fixed, D2PAK, Tape and Reel
描述
TO-263 Surface Mount RoHS Compliant Tin/Lead (Sn/Pb) voltage regulator linear 1.3V 4.79mm 3A 125C
IC REG LIN 12V 3A DDPAK/TO-263-3
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
The LM1085 is a series of low dropout positive voltage regulators with a maximum dropout of 1.5V at 3A of load current. It has the same pin-out as National Semiconductor's industry standard LM317. The LM1085 is available in an adjustable version, which can set the output voltage with only two external resistors. It is also available in three fixed voltages: 3.3V, 5.0V and 12.0V. The fixed versions integrate the adjust resistors. The LM1085 circuit includes a zener trimmed band gap reference, current limiting and thermal shutdown. The LM1085 series is available in TO-220 and TO-263 packages. Refer to the LM1084 for the 5A version, and the LM1086 for the 1.5A version.