Analog Devices MAX8891EXK25+T
Low-Dropout Linear Regulators Designed for Ultra-Low Noise in a SC70 Package
Production
数据表和文档
Augswan
Datasheet8 页13 年前
element14 APAC
ShanghaiCT
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
61,784
Authorized Distributors
2
Min Input Voltage
2 V
2 V
Max Input Voltage
6 V
6 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
2.5 V
2.5 V
Output Current
150 mA
120 mA
Dropout Voltage
135 mV
135 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
相关零件
Analog DevicesMAX8892EXK+T
Texas InstrumentsTPS71718DCKR
150-mA, high-PSRR, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 5-SC70 -40 to 125
Texas InstrumentsTPS71712DCKR
Texas InstrumentsTPS71718DCKT
Analog DevicesMAX8511EXK28+T
Ultra-Low-Noise, High PSRR, Low-Dropout, 120mA Linear Regulators
Analog DevicesMAX8512EXK+T
MAX8512 Series 6 V 120 mA Adjustable Low-Dropout Linear Regulator - SC-70-5
描述
Ciiva
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR; No. of Terminals: 5; Package Code: TSSOP; Terminal Form: GULL WING; Maximum Input Voltage Absolute: 7 V; Maximum Voltage Tolerance: 3 %;
IC, LDO, 150MA, 2.5V, 5SC70; Input Voltage Min:2V; Input Voltage Max:6V; Output Voltage Nom.:2.5V; Output Current:150mA; Voltage Regulator Case Style:SC-70; No. of Pins:5; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; MSL:MSL 1 - Unlimited; Base Number:8891; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Output Voltage:2.5V; Primary Input Voltage:3V
Ic, Ldo, 150Ma, 2.5V, 5Sc70; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2V; Input Voltage Max:6V; Fixed Output Voltage Nom.:2.5V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:150Ma; Dropout Voltage Rohs Compliant: Yes |MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX8891EXK25+T