Yageo Group T491B475K016AT
4.7UF Solid MNO2 Tantalum Electrolytic Capacitor, 16 V DC +/-10%, T491 Series
数据表和文档
Farnell
element14 APAC
TME
Newark
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.47%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
3D下载
TraceParts
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
4.7 µF
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5 Ω
2.9 Ω
2.9 Ω
Leakage Current
800 nA
800 nA
Dissipation Factor
6 %
6 %
6 %
相关零件
Yageo GroupT491B475M016AT
Cap Tant Solid 4.7uF 16V B CASE 20%( 3.5 X 2.8 X 1.9mm) Inward L SMD 3528-21 3.5 Ohm 125C T/R
Cap Tant Solid 4.7uF 16V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 2.9 Ohm 125C T/R
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 20V, 10% +Tol, 10% -Tol, 4.7uF, Surface Mount, 1411
Cap Tant Solid 4.7uF 16V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 2.9 Ohm 125°C T/R
Yageo GroupT491B475M010AT
Solid Tantalum Capacitor 4.7µF 10V 20% SMD Tape and Reel
PanasonicECS-H1AX475R
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 1411 / 4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric)
描述
Cap Tant Solid 4.7uF 16V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) Inward L SMD 3528-21 3.5 Ohm 125°C T/R / CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411
TANTALUM SURFACE MOUNT CAPACITOR Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, 4.7uF, Surface Mount, 1411
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16V 4.7uF 1311 10% ESR=3.5ohms
Tantalum Capacitors – Dry SMD; KEMET; T491B475K016AT; 4.7 µF; 10 %; 3.5 mm; 16 V
Tantalum Capacitor, 4.7Uf 16V 3.5 Ohm 10%, 3528-21, Full Reel; Capacitance:4.7Μf; Voltage(Dc):16V; Capacitor Case/Package:1411 [3528 Metric]; Capacitance Tolerance:± 10%; Esr:3.5Ohm; Manufacturer Size Code:B; Failure Rate:- Rohs Compliant: Yes |Kemet T491B475K016AT