Yageo Group C0805C103KCRACTU
CAP CER 10000PF 500V X7R 0805 / 10000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
数据表和文档
IHS
Datasheet24 页2 年前
Datasheet1 页7 年前
Farnell
TME
element14 APAC
Newark
库存历史记录
3 个月趋势:
-22.28%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
SnapEDA
封装
Authorized Distributors
6
Capacitance
10 nF
10 nF
10 nF
Dielectric
X7R
X7R
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
500 V
500 V
500 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
1.25 mm
1.25 mm
1.25 mm
供应链
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2011-12-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
500V 10nF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
C Series 0805 10 nF 250 V ±10 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
250V 10nF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
0805 10 nF 100 V ±10% Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
TAIYO YUDENQMK212B7103KG-T
Medium-High Voltage Multilayer Ceramic Capacitors, 250V, 0.01 uF, ± 10 %, 0805, X7R, RoHS
描述
Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 10% SMD 0805 125°C Embossed Plastic T/R
Avnet Japan
High Voltage Ceramic Capacitor 2500pcs (Reel) 10nF, 500VDC, 0805, ±10 %
Ceramic Capacitor, Non-polarized, Multilayer, Ceramic, 500V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, 0805
SMD MLCC MULTILAYER CERAMIC CAPACITORS;
MLCC-SMD/SMT 500V 0.01uF X7R 0805 10%
0805 (2012Metric) SMD Comm X7R HV 500V 10000pF ±10% X7R
CAP, MLCC, 0.01UF, 500VDC, X7R, 0805; Capacitance:0.01µF; Voltage(DC):500V; Voltage(AC):-; Capacitor Case / Package:0805 [2012 Metric]; Capacitance Tolerance:± 10%; Dielectric Characteristic:X7R; Product Range:C Series KEMET RoHS Compliant: Yes