Infineon IPD100N04S402ATMA1
Trans MOSFET N-CH 40V 100A Automotive 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R / OptiMOS-T2 Power-Transistor
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet9 页16 年前
element14 APAC
库存历史记录
3 个月趋势:
-43.99%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
3D下载
Ultra Librarian
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
40V, N-Ch, 2.4 mΩ max, Automotive MOSFET, DPAK, OptiMOS™-T2, PG-TO252-3, RoHS
InfineonAUIRFR8405
Automotive Q101 40V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a D-Pak Package, DPAK-3, RoHS
PowerTrench® MOSFET, N-Channel, 40 V, 90 A, 3.2 mΩ
PowerTrench® MOSFET, N-Channel, 40V, 100A, 2.0mΩ
onsemiFDD8874
PowerTrench® MOSFET, N-Channel, 30V, 116A, 5.1mΩ
描述
IPD100N04S4 Series 40 V 2 mOhm 100 A OptiMOS®-T2 Power-Transistor - PG-TO252-3
40V, N-Ch, 2 mΩ max, Automotive MOSFET, DPAK, OptiMOS™-T2, PG-TO252-3, RoHS
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 100A I(D), 40V, 0.002ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-252
MOSFET, N-CH, 40V, 100A, TO-252-3; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:100A; Drain Source Voltage Vds:40V; On Resistance Rds(on):0.0017ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; P
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Package (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: Low switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; Robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T 40V addresses to small loads control switching (3-phase and H-bridge motors, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control).; Body applications