Infineon IPB60R380C6ATMA1
INFINEON - IPB60R380C6ATMA1 - MOSFET Transistor, N Channel, 10.6 A, 600 V, 0.34 ohm, 10 V, 3 V
Obsolete
数据表和文档
Newark
Datasheet19 页11 年前
Upverter
IHS
Farnell
element14 APAC
库存历史记录
3 个月趋势:
Restocked
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-08-31
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-04-15
LTD Date2024-10-15
相关零件
Trans MOSFET N-CH 600V 11A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 650V 8.7A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
STMicroelectronicsSTB14NM50N
N-channel 500 V, 0.28 Ohm typ., 12 A MDmesh II Power MOSFET in a D2PAK package
Power MOSFET, N Channel, 60 V, 45 A, 0.0049 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
Single N-Channel 700 V 0.6 O 48 nC Surface Mount Power Mosfet - TO-263 (D2PAK)
onsemiFDB8447L
Trans MOSFET N-CH 40V 15A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
描述
Trans MOSFET N-CH 600V 10.6A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Power Field-Effect Transistor, 10.6A I(D), 600V, 0.38ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
Infineon SCT
MOSFET,N CH,600V,10.6A,TO263; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:10.6A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(on):0.34ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs Typ:3V; Power Dissipation Pd:83W; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Current Id Max:10.6A; Power Dissipation Pd:83W; Voltage Vgs Max:30V
CoolMOS™ C6 combines Infineon's experience as the leading superjunction MOSFET supplier with best-in-class innovation. The C6 devices provide all benefits of a fast switching superjunction MOSFET while not sacrificing ease of use. Extremely low switching and conduction losses make switching applications even more efficient, compact, lighter and cooler.600V CoolMOS™ C6 is replacement for 600V CoolMOS™ C3650V CoolMOS™ C6 is replacement for 650V CoolMOS™ C3