Infineon IPB17N25S3100ATMA1
Power MOSFET, N Channel, 250 V, 17 A, 100 mOhm, TO-263 (D2PAK), 3 Pins, Surface Mount
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet9 页13 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
-8.58%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2012-10-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Trans MOSFET N-CH 200V 21A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
InfineonIRFS4020PBF
200V Single N-Channel Digital Audio HEXFET Power MOSFET Switch in a D2Pak package
Single N-Channel 200 V 0.18 Ohms Surface Mount Power Mosfet - D2PAK-3
3.1W(Ta),125W(Tc) 20V 4V@ 250¦ÌA 68nC@ 10 V 1N 250V 280m¦¸@ 8.4A,10V 14A 1.3nF@25V D2PAK,TO-263
Single N-Channel 200V 77.5 mOhm 25 nC HEXFET® Power Mosfet - D2PAK
MOSFET N-CH 250V 15.6A D2PAK
onsemiFDB2670
Trans MOSFET N-CH 200V 19A 3-Pin(2+Tab) TO-263AB Tube
TAPE AND REEL / Automotive MOSFET G10.7, 300V, 185mOhm, 38nC, 19A, D2PAK
描述
250V, N-Ch, 100 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK, OptiMOS™-T, PG-TO263-3, RoHS
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 17A I(D), 250V, 0.1ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
MOSFET, N-CH, AEC-Q100, 250V, 17A, TO263; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 17A; Drain Source Voltage Vds: 250V; On Resistance Rds(on): 0.085ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 3V; Power Dissipation Pd: 107W; Transistor Case Style: TO-263; No. of Pins: 3Pins; Operating Temperature Max: 175°C; Product Range: OptiMOS T Series; Automotive Qualification Standard: AEC-Q100; MSL: -; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: low RDS (on) in trench technology- down to 19.3 mOhm; highest current capability 64A; low switching and conduction power losses for high thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: Hybrid inverter; DC/DC; Piezo Injection