Infineon IPB100N04S204ATMA4
40V, N-Ch, 3.3 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK, OptiMOS™, PG-TO263-3, RoHS
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet8 页20 年前
iiiC
库存历史记录
3 个月趋势:
-26.62%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2006-03-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-01-31
LTD Date2025-07-31
相关零件
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK / N-Channel 30 V 120A (Tc) 79W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Diodes Inc.DMTH4004SCTBQ-13
Mosfet, N-Ch, 40V, 100A, To-263Ab Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. DMTH4004SCTBQ-13
Trans MOSFET N-CH 40V 80A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R / OptiMOS-T2 Power-Transistor
40V, N-Ch, 3.4 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK, OptiMOS™, PG-TO263-3, RoHS
Trans MOSFET P-CH 40V 120A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK
N-Channel PowerTrench® MOSFET, 40 V, 110 A, 1.8 mΩ
Trans MOSFET N-CH 40V 80A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
40V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a Lead Free D2-Pak package, D2PAK-3, RoHS
InfineonIRFS7440PBF
STMicroelectronicsSTH175N4F6-2AG
Power Field-Effect Transistor, 120A I(D), 1-Element, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET
Single N-Channel 40 V 0.0033 O 87 nC Surface Mount Power Mosfet - TO-263 (D2PAK)
描述
Infineon SCT
MOSFET N-CH 40V 100A TO263-3 / N-Channel 40 V 100A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Trans MOSFET N-CH 40V 100A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R Automotive AEC-Q101
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green package (lead free); Ultra low Rds(on); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.