Infineon IPB042N10N3GATMA1
214KW 20V 88NC@ 10V 1N 100V 7.4M¦¸@ 6V, 4.2M¦¸@ 10V 6.32NF@ 50V TO-263 , 10MM*925CM*4.5MM
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet11 页15 年前
Datasheet10 页0 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
+5.83%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
供应链
Country of OriginMalaysia, Mexico, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2009-02-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Trans MOSFET N-CH 100V 110A 3-Pin(2+Tab) D2PAK / MOSFET N-CH 100V 110A D2PAK
214W 20V 3.5V 88nC@ 10V 1N 80V 3.5m¦¸@ 10V 100A 6.1nF@ 40V TO-263 , 10mm*9.25mm*4.4mm
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 80 A, 0.0072 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
InfineonIPB052N04N G
Trans MOSFET N-CH 40V 70A 3-Pin(2+Tab) TO-263
Trans MOSFET N-CH 100V 90A 3-Pin(2+Tab) D2PAK / MOSFET N-CH 100V 90A D2PAK
VISHAY SUM70040E-GE3 MOSFET Transistor, N Channel, 120 A, 100 V, 0.0032 ohm, 10 V, 4 V
描述
Power Field-Effect Transistor, 100A I(D), 100V, 0.0042ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
Infineon's 100V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS, PG-TO263-3, RoHS
Infineon SCT
MOSFET, N CH, 100V, 100A, TO-263-3; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:100A; Drain Source Voltage Vds:100V; On Resistance Rds(on):0.0036ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:2.7
Infineon's 100 V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS. Compared to the next best technology this family achieves a reduction of 30% in both RDS(on) and FOM (figure of merit).