Infineon IPA60R330P6XKSA1
N-Channel 600 V 7 A 330 mO 22 nC CoolMOS P6 Power Transistor - TO-220FP
Obsolete
数据表和文档
Upverter
Datasheet19 页0 年前
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
Introduction Date2011-01-20
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2018-08-31
LTD Date2019-02-28
相关零件
Trans MOSFET N-CH 600V 13.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube
Trans MOSFET N-CH 600V 13.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Full-Pack
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, Easy Drive, 600 V, 15 A, 260 mΩ, TO-220F
STMicroelectronicsSTP18N60M2
N-channel 600 V, 0.255 Ohm typ., 13 A MDmesh M2 Power MOSFET in TO-220 package
STMicroelectronicsSTF18N60M2
N-channel 600 V, 0.255 Ohm typ., 13 A MDmesh M2 Power MOSFET in TO-220FP package
Trans MOSFET N-CH 600V 11A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP
描述
Trans MOSFET N-CH 600V 12A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube
Power Field-Effect Transistor, 12A I(D), 600V, 0.33ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Superjunction Mosfet FET, TO-220AB
Infineon SCT
MOSFET, N-CH, 600V, 12A, TO-220FP; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:12A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(on):0.297ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:4V; Power RoHS Compliant: Yes
Infineons CoolMOS P6 product family is designed to enable higher system efficiency whilst being easy to design in. CoolMOS P6 closes the gap between technologies which focus on delivering ultimate performance and those which concentrate more on ease-of-use. | Summary of Features: Reduced gate charge (Q g); Higher V th; Good body diode ruggedness; Optimized integrated R g; Improved dv/dt from 50V/ns; CoolMOS quality with over 12 years manufacturing experience in superjunction technology | Benefits: Improved effciency especially in light load condition; Better efficiency in soft switching applications due to earlier turn-off; Suitable for hard- & soft-switching topologies; Optimized balance of efficiency and ease of use and good controllability of switching behavior; High robustness and better efficiency; Outstanding quality & reliability | Target Applications: PFC stages for server, telecom rectifier, PC silverbox, gaming consoles; PWM stages (TTF, LLC) for server, telecom rectifier, PC silverbox, gaming consoles