Diodes Inc. BZT52C2V7-7-F
BZT52C2V7 Series 500 mW 2.7 V 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOD-123
数据表和文档
IHS
Datasheet5 页8 年前
TME
Diodes Inc SCT
iiiC
DigiKey
库存历史记录
3 个月趋势:
-31.03%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
SnapEDA
封装
下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SOD-123-2
SOD-123-2
Zener Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Tolerance
7 %
7.41 %
7.41 %
Power Dissipation
500 mW
500 mW
500 mW
Impedance
100 Ω
100 Ω
100 Ω
Max Reverse Leakage Current
20 µA
20 µA
Forward Voltage
900 mV
900 mV
900 mV
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2002-09-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Diodes Inc.BZX84C2V7-7-F
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23-3 / Zener Diode Single 2.7V 7.41% 100Ohm 350mW 3-Pin SOT-23 T/R
Diodes Inc.BZT52C2V0-7-F
BZT52C2V0 Series 500 mW 2 V 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOD-123
Diodes Inc.MMSZ5223B-7-F
MMSZ5223B-7 Series 500 mW 2.7 V 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOD-123
onsemiMMSZ5226B
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount Single Zener Diode 900mV @ 10mA 25muA @ 1V 500mW 900mV
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80 / Zener Diode 2.7 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 2.7V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-213AA
描述
Zener Diode Single 2.7V 7.41% 100Ohm 500mW 2-Pin SOD-123 T/R
Zener Diode, 2.7V V(Z), 7.41%, 0.37W, Silicon, Unidirectional
Zener Diode Housing type: SOD-123 Package: SMD Power dissipation: 500 mW Zener resistance: 600 Ohm Zener voltage: 2.7 V