Diodes Inc. 1N5404G-T
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 3A, 400V V(RRM), Silicon, DO-201AD
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet5 页8 年前
Datasheet3 页14 年前
Diodes Inc SCT
Arrow Electronics
DigiKey
Mouser
库存历史记录
3 个月趋势:
+105%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Diodes Inc. 1N5404G-T 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
备用零件
Price @ 1000
Stock
88,974
Authorized Distributors
6
Mount
Through Hole
Case/Package
Forward Voltage
1.1 V
1 V
Reverse Voltage (DC)
400 V
Average Rectified Current
3 A
Max Reverse Leakage Current
5 µA
Reverse Recovery Time
2 µs
150 ns
供应链
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date1994-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Diodes Inc.1N4004G-T
Rectifier Standard Recovery Gpp Do-41 1.0A 400V Rohs 5K Rohs Compliant: Yes
Diodes Inc.D4G-T
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 1A, 400V V(RRM), Silicon
onsemiDF06M
DF06M Series 1.5 V 600 V 5 uA Through Hole Bridge Rectifiers - DIP-4
Diodes Inc.KBP206G
KBP206G Series 2 A 600 V Through Hole Glass Passivated Bridge Rectifier - KBP-4
onsemiDF06S2
Diode Rectifier Bridge Single 600V 2A 4-Pin SDIP T/R
onsemiDF06S1
Diode Rectifier Bridge Single 600V 1A 4-Pin SDIP SMD T/R
描述
Rectifier, 400V, 3A, Do-201Ad Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. 1N5404G-T
Standard Recovery Diode, 400 V, 3 A, Single, 1.1 V, 2000 ns, 125 A
400V 125A 2¦Ìs 5¦ÌA 3A DO-201AD 9.5mm*5.3mm*5.3mm
3A GLASS PASSIVATED RECTIFIER, 400V
Diodes Inc SCT
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD